Démon z Afriky

31. března 2017 v 12:51
Na Zemi najdete spoustu tajemných zvířat, ale v lesech rovníkové Afriky se prochází opice, která dělí svět na dva národy. Jedni jí milují, druzí tvrdí, že je ošklivá nebo dokonce strašidelná. Řeč je o velkém primátovi, který se odborně jmenuje mandril rýholící . Přezdívku démon z Afriky získal díky svému pestrému zbarvení, ale také díky jeho způsobu života.

Samci dosahují hmotnosti až 40 kg, samice jsou většinou poloviční a oproti samcům nenápadně zbarvené. Dospělí samci mají modře a červeně zbarvený obličej a to společně s obrovskými tesáky budí respekt. Pohybují se většinou na zemi, ale v případě nebezpečí nebo spánku se uchylují do korun stromů. Zajímavé je také, že tlupa spí každou noc na jiném místě a nikdy nezůstává na stejném místě více než jeden den. Více než polovinu dne hledají potravu jako třeba listy, ořechy, výhonky, některé plody atd. Z živočišné stravy jsou to bezobratlí, ryby, ptáci a vejce. Jejich jídelníček je celkem pestrý.

Skupiny mandrilů vede jeden dominantní samec a můžou čítat až 150 jedinců! V období páření se skupiny spojují a vytvářejí obrovské opičí tlupy, které mívají až 500 jedinců. Zajímavé je, že přirozeným nepřítelem mandrilů jsou šimpanzi.

U nás v České republice můžete mandrily vidět v ZOO Ostrava a ZOO Ústí nad Labem. Opravdu velkou skupinu najdete v ZOO Ueckermünde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama