Savci, kteří kladou vejce

30. března 2017 v 17:15
Většina savců rodí živá mláďata , ale i tady stvořila příroda tvory, kteří dokazují, že je to mocná čarodějka. Proč jsou, ale i vejcorodí živočichové řazení mezi savce? Protože mají i pár společných znaků. Třeba to, že jejich mláďata sají mateřské mléko a to by mělo jako důkaz stačit. Zde Vám představím dva nejznámější vejcorodé savce, kteří oba pochází z Austrálie - země vačnatců a právě PTAKOŘITNÝCH.

Ptakopysk podivný
Ptakopyskové žijí pouze ve východní části Austrálie a na Nové Guinei. Je to jediný žijící tvor z čeledi Ornithorhynchidae, jeho příbuzní zemřeli s dinosaury. Když byl v roce 1797 objeven prví jedinec v Anglii ho považovali za podvod. Je pravda, že svým zvláštním vzhledem připomíná kachnu, bobra, vydru, ale rozhodně ne existující zvíře! Ale na ptakopyskovi není zajímavý jen jeho vzhled. Málo kdo ví, že na stehně zadní končetiny má jedovou žlázu a dokáže produkovat jed. Jeho jed může být i nebezpečný, protože postižené místo oteče a prudká bolest může trvat i několik měsíců. Ptakopyskové jsou noční živočichové a loví ve vodě. Jeho potravu tvoří hlavně červi a larvy hmyzu. Samice klade obvykle dvě až tři vejce, která ukrývá v hnízdě.

Ježura australská
V roce 1792 byla poprvé popsána vědcem Georgem Shawemem a všichni si dlouho mysleli, že je příbuzná s mravenečníky. Ježury jsou velké 40 až 45 cm a váží asi 3 kg. Existuje několik podruhů, kteří obývají například i Tasmánii. Její vajíčka jsou velká jenom jako lískový oříšek! Čerstvě narozená mláďata jsou kolem 1,5 cm velká a váží 0,3 gramy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama