Boubínský prales

10. dubna 2017 v 20:59
Chvíli jsem teď psala články zaměřené hlavně na zvířata, tak se vracím k rostlinstvu. Původně jsem měla v plánu psát o masožravých květinách, které jsou určitě fascinující a zajímavé, ale po přečtení knihy o krásách české přírody jsem se rozhodla jinak. Našla jsem v ní úplně malinkatý článeček o Boubínském pralese. A tak se mi v hlavě zrodil nápad si o něm zjistit něco více.

Najdeme ho v samém srdci Šumavy a rozhodně stojí za návštěvu. Já sama docela lituji, že jsem tam byla zatím jen dvakrát. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod! Proto je také chráněn a to velmi přísně.

Dovoluji si citovat ( zdroj Boubín: Tajemství pralesa):
,,Prales je zázrak, který se děje bez našeho přičinění. Žije sám sebou a díky tomu je neskonale zajímavější, složitější a zdravější než všechny lesy v okolí. Je divoký a nespoutaný. Ze starých pařezů rostou mladé stromky a smrky dosahují výšky až 50 m. Zároveň je muzeem přírodních bizarností. Kmeny jsou všelijak pokroucené, kořeny propletené a kůra stromů vrásčitá a plná podivných útvarů. Všude je spoustu vývratů a tlejících stromů, které občas při pádu prolomí ohradu. Široké rozestupy starých buků přecházejí v neprostupné mlází a paloučky s bílými sedmikvítky střídají pole lopuchů."
Nu, lépe bych to nenapsala.

Prales byl za chráněný vyhlášen 1. ledna 1858. Oblast Boubínského pralesa se rozkládá přibližně na 46,67 ha. Před zásahy člověka zde žili medvědi, vlci a rysi a dokázali redukovat počty srnců, jelenů, daňků, divokých prasat a dalších zvířat. Teď když přirozené větší predátory člověk na velkém území České republiky vyhubil narušil tak celou faunu. A proto se vždy vytočím, když slyším myslivce nadávat na divoká prasata, že jich je strašně a kdo je má stíhat střílet. Nikoho už nenapadne, že vše se vším souvisí a v přírodě to platí dvojnásob!

Tak vidíte....od Boubína jsem odskočila zase úplně jinam. Snad nevadí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 11. dubna 2017 v 22:43 | Reagovat

Moc hezké..

2 newsfromnature newsfromnature | 12. dubna 2017 v 20:09 | Reagovat

[1]: Děkuji.

3 Jára Jára | Web | 17. dubna 2017 v 17:05 | Reagovat

Moc krásně napsané.  A docela mě to povzbuzuje k tomu, abych napsala článek o srnkách, které teď chodíme pravidelně pozorovat a v zimě jsme je chodili přikrmovat mrkví, jablky a senem, aby při té spoustě sněhu a v mrazech netrpěly hlady.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama