Dronte mauricijský a můj May Day

1. května 2017 v 22:49
Dronte mauricijský? Ano! Jde o již vyhynulého opeřence, který se stal symbolem všech živočišných druhů, které vyhubil člověk. Budeme mu říkat prostě ,,dodo" (nedovolila bych si vymýšlet jiná jména pro již pojmenované živočichy, jen se trochu opičím po panu Františkovi Hykešovi). Dodo nesl nějakou dobu české jméno blboun nejapný, ale to už naštěstí neplatí. Byl to celkem velký nelétavý ostrovní pták, který neměl žádné přirozené predátory (nutno podotknout, že jejich počet se reguloval sám ) . Když začali lidé podnikat mořeplavby vše se pro doda od základů změnilo. Na ostrovy lidé zavlékli kočky, psi a jiné potenciální predátory a i oni sami konzumovali vajíčka dodů. K jejich úplnému vyhubení přispělo i kácení původních lesů....

A proč jsem si zrovna na doda vzpomněla? Byla jsem dnes v Zoologické a botanické zahradě města Plzně na dni May Day ( Školy a neziskové organizace z Plzeňského kraje si každoročně 1.5. připraví stánky, které mají za úkol informovat veřejnost o ochraně přírody. Letos to byla konkrétně biodiverzita. Každý stánek má připravené i výrobky a výtěžek z jejich prodeje putuje do předem vybrané organizace, která nějak pomáhá přírodě. Letos třeba Talarak - filipínská organizace věnující se problematice palmového oleje a dále organizace na ochranu chřástala polního v naší přírodě. ) . U našeho stánku si děti mohly vyrobit včelí hotel pro divoké včely, nechat si namalovat cokoliv na obličej nebo si zakoupit něco ze stánku. Byla jsem tam od 8:30 do 18:00 a byla to docela fuška. Tak jsem si ,,za odměnu" šla koupit dvě strašilky filipínské, protože jsem dříve měla pakobylky australské a zbylo mi prázdné terárium speciálně pro hmyz. Je sice pravda, že už doma mám takovou malou ZOO: Fenka německého ovčáka, zakrslý králíček, gekončík noční, papoušek královský (a brzy i jeho nevěstu) , 39 zebřiček pestrých, 28 dospělých achatin immaculatek a okolo 80 mladých, 14 dospělých achatin reticulatek a asi 53 mladých, rybičky dvanácti druhů, vodní šneky a další strašilky. To oni všichni jsou moje největší učitelé.
Ale už jsem zase odbočila, prostě a jednoduše jsem si ze ZOO odnesla se strašilkami i dvě moc zajímavé knihy. První PALMANACH, která se věnuje problematice palmového oleje (zde máte další důkaz, že se o tohle téma opravdu zajímám) a druhou, která se stala mojí inspirací pro tento článek: STOPY ČLOVĚKA V PŘÍRODĚ. Tam sem mimo jiné autor zabývá i dodem.

Nakonec byl článek spíše výpravný než poučný, tak snad odpustíte, že jsem se tak rozepsala, ale May Day si to vážně zaslouží je to skvělý projekt!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 2. května 2017 v 14:21 | Reagovat

Moc pěkné počtení. May Day byl jistě velmi zajímavým:)..Taková ale hezká domácí zoo :D :)

2 newsfromnature newsfromnature | E-mail | Web | 2. května 2017 v 19:12 | Reagovat

[1]: To byl a děkuji. Zvířata mi dávají to, co mi u lidí tak chybí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama