Červen 2017

Je žralok opravdu monstrum?

4. června 2017 v 0:30
Mám žraloky moc ráda a vždy jsem se o ně hodně zajímala. Jsou to úžasná stvoření, která si zaslouží trochu pochopení a ochrany.

Erik Vance napsal: ,,Setkání se žralokem v přírodě je úplně jiné, než si představujete. Na první pohled to není onen zlověstný tvor, kterého bychom očekávali po shlédnutí tisíců filmů. Je zavalitý, ba skoro tlustý, trochu jako příliš nacpaná klobása. Při pohledu ze strany vypadá jako šašek." Pan Vance má pravdu v tom, že ze žraloka udělala zrůdu hlavně televize. Stejně jako třeba z vlka. Kdo by neznal třeba film Čelisti nebo pohádku o Červené Karkulce, že?

Asi nejznámější ze všech žraloků je žralok bílý. Jeho obrovská tlama směřuje do špičky a možná právě díky ní má tu nejhorší pověst. Je zajímavé, že toho o něm víme vlastně strašně málo. Nejnovější studie dokazují, že je to ve skutečnosti velmi obezřetný a chytrý lovec. Nikdy neútočí bezvýznamně a lidem se většinou vyhýbá. Ještě nikdy nikdo neviděl žraloky bílé při páření, nevíme kolika let se dožívají, kdy dosahují pohlavní dospělosti ani kolik jich je. Všechny pokusy o chov žraloka bílého v zajetí skončily katastrofálně. Proč? V několika případech se sám žralok zabil mlácením hlavy o stěnu akvária nebo nepřijímal žádnou potravu a zemřel hlady. To také dokazuje, že jsou velmi inteligentní. Zvláštní jsou i jejich migrace, každá vede úplně jinam.


Další teď hodně aktuální téma ohledně žraloků je kampaň proti uřezávání jejich ploutví. V Číně jsou totiž považovány za lahůdku, ale způsob jejich získávání je otřesný. Rybáři vytáhnou z moře na loď žralok a živému mu uříznou všechny ploutve, pak ho vhodí zpátky do moře. Žralok se potopí ke dnu a utopí se... A to vše jen pro to, aby si lidé pochutnali na žraločí polévce, která je oblíbená nejen v Číně.

JEŠTĚ PÁR OBRÁZKŮ: