Je žralok opravdu monstrum?

4. června 2017 v 0:30
Mám žraloky moc ráda a vždy jsem se o ně hodně zajímala. Jsou to úžasná stvoření, která si zaslouží trochu pochopení a ochrany.

Erik Vance napsal: ,,Setkání se žralokem v přírodě je úplně jiné, než si představujete. Na první pohled to není onen zlověstný tvor, kterého bychom očekávali po shlédnutí tisíců filmů. Je zavalitý, ba skoro tlustý, trochu jako příliš nacpaná klobása. Při pohledu ze strany vypadá jako šašek." Pan Vance má pravdu v tom, že ze žraloka udělala zrůdu hlavně televize. Stejně jako třeba z vlka. Kdo by neznal třeba film Čelisti nebo pohádku o Červené Karkulce, že?

Asi nejznámější ze všech žraloků je žralok bílý. Jeho obrovská tlama směřuje do špičky a možná právě díky ní má tu nejhorší pověst. Je zajímavé, že toho o něm víme vlastně strašně málo. Nejnovější studie dokazují, že je to ve skutečnosti velmi obezřetný a chytrý lovec. Nikdy neútočí bezvýznamně a lidem se většinou vyhýbá. Ještě nikdy nikdo neviděl žraloky bílé při páření, nevíme kolika let se dožívají, kdy dosahují pohlavní dospělosti ani kolik jich je. Všechny pokusy o chov žraloka bílého v zajetí skončily katastrofálně. Proč? V několika případech se sám žralok zabil mlácením hlavy o stěnu akvária nebo nepřijímal žádnou potravu a zemřel hlady. To také dokazuje, že jsou velmi inteligentní. Zvláštní jsou i jejich migrace, každá vede úplně jinam.


Další teď hodně aktuální téma ohledně žraloků je kampaň proti uřezávání jejich ploutví. V Číně jsou totiž považovány za lahůdku, ale způsob jejich získávání je otřesný. Rybáři vytáhnou z moře na loď žralok a živému mu uříznou všechny ploutve, pak ho vhodí zpátky do moře. Žralok se potopí ke dnu a utopí se... A to vše jen pro to, aby si lidé pochutnali na žraločí polévce, která je oblíbená nejen v Číně.

JEŠTĚ PÁR OBRÁZKŮ: 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rewi Rewi | E-mail | Web | 4. června 2017 v 7:31 | Reagovat

mě žraloci hrozně fascinují, i když bych asi přímo neřekla, že je mám neskutečně ráda. ale jsou to úžasní tvorové a vlastně mi ani nedošlo, že je toho tolik, co o nich nevíme... k tý Číně nemám slov, zrůdnost. ale lidé zrůdy jsou, to víme už dlouho. když jsme probírali paryby, náš učitel taky hrozně nadával na to, proč se žraloci loví, když tak rychle mizí, na nějaký ty žraločí prášky na imunitu (nebo co, teď nevím :D), když úplně stejné látky obsahuje třeba prasečí kůže. to je zas ta naše zvrácenost, žraločí prášky znějí asi nějak honosně nebo co...

2 HAAS HAAS | Web | 6. června 2017 v 15:43 | Reagovat

Mě se líbí jejich zuby!

3 spechejpomalu spechejpomalu | Web | 16. června 2017 v 12:02 | Reagovat

S uřezávání ploutví je velký problém. Líbí se mi poslední fotka, patřím sice k tomuto druhu, ale ano jsme jako druh velmi nebezpečný - a mnohdy i sami sobě. Což je velká škoda. Máme nádhernou přírodu, žije kolem nás miliony jiných tvorů. kteří se bez problému snášejí a jen my se neumíme sžít s nikým a s ničím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama