Červenec 2017

Novinky z Česka, ciziny i vesmíru.

27. července 2017 v 21:04
Nejprve se chci všem čtenářům omluvit, že jsem tááák dlouho na blog nenapsala pořádný článek. Tak se Vám to pokusím vynahradit novinkami ze světa zvířat a přírody.

Začneme třeba novinkami ze zoologických zahrad:

PRAHA - Mezi nejnovější přírůstky patří gepardí paterčata, deset mláďat varana komodského, mládě antilopy bongo nebo hříbě koně Převalského.
Zoo navíc nabízí možnost zaplatit si speciální zážitek ( večerní prohlídky, možnost svatby přímo v areálu a další).

BRNO - Letos se tu mimo jiné narodila dvě mláďata sýčka obecného, mládě velblouda dvouhrbého a pět štěňat vlka arktického. Pro děti má zoo připravenou možnost narozeninové oslavy.

DVŮR KRÁLOVÉ - Chovají zde přes dva a půl tisíce zvířat, ale asi největší novinkou je obnovení chovu hyen žíhaných.


PLZEŇ - A co u nás v Plzni? Mláďátka, mláďátka a zase mláďátka. Jukněte třeba na webkamery a pozorujte od Vás doma nejslavnější mláďátka ( hrošici Adélku, lvíče Amiru, obě holky nosorožčí, žirafí kluky a další.) Odkaz zde: http://www.zooplzen.cz/o-nas/webkamery/webkamery.aspx

A teď něco ze zahraničí:
V zoo v San Francisku zemřela lední medvědice Uulu. Bylo jí 36 let, což z ní dělalo nejstaršího zástupce svého druhu na území Spojených států. Zoologická zahrada


Borůvky, brusinky a jejich rodina

1. července 2017 v 13:58
Máte rádi borůvky? A přemýšleli jste někdy nad jejich příbuznými?

BRUSNICE CHOCHOLIČNATÁ
Je vysoká až 4 metry a vyskytuje se hlavně v Severní Americe. Ale pěstuje se i v Číně a Japonsku.


BORŮVKA
Je vysoká nejvíce 50 cm. Najdeme ji v Evropě, Mongolsku, Číně a v Severní Americe.


VLOCHYNĚ
Vlochyně je vysoká okolo 80 cm. Vyskytuje se v severní a střední Evropě, na Sibiří, ve východní Asii až po Japonsko.


KLIKVA VELKOPLODÁ
20 cm je její maximální výška. Pěstuje se na Novém Zélandu, ale původně se vyskytuje jen v Severní Americe.


BRUSINKA
Je vysoká 30 cm, vyskytuje se v horách Evropy.


Síla stisku zvířecích čelistí

1. července 2017 v 13:14
Tak se zase po delší době hlásím. Poslední měsíc byl opravdu hektický a jsem ráda, že jsem se konečně dostala k napsání dlouho plánovaného článku. Chtěla bych Vám představit pár zvířat, která vynikají v síle stisku svých čelistí. Ale hned na úvod představím živočicha, který ji nemá tak výjimečnou, ale mnoho lidí si to myslí. Možná už tušíte, že se jedná o obávaného vodního tvora, který prý dokáže během chvilky ohlodat člověka na kost. Ano, myslím tím piraňu. V roce 2012 proběhl výzkum, při němž se povedlo změřit sílu stisku obávaného rybího ,,zabijáka". Výsledek dokázal, že piraňa má stisk okolo 320 N a to je zhruba polovina stisku dospělého člověka!

Hyena skvrnitá má nesmírně silné čelisti a masivní lebku. Její stisk je 4 500 N! Dokáže rozdrtit i velké žirafí kosti. Krokodýl dosahuje síly stisku více než 16 500 N. Ale králem je bezkonkurenčně žralok se sílou stisku 18 200 N.